Nawilżacze powietrza

Jaki nawilżacz powietrza najlepszy na zimę?

Okres grzewczy zaczął się na dobre i większość z nas zaczyna już odczuwać pierwsze skutki przesuszonego powietrza, które jest jego wynikiem. Warto jak najszybciej dowiedzieć się jaki nawilżacz powietrza pomoże nam przetrwać tych kilka zimowych miesięcy i kupując go, zadbać o swoje dobre samopoczucie w tym okresie.

jaki nawilżacz powietrza

Dlaczego zimą potrzebujemy nawilżacza powietrza?

Bardzo często objawy takie jak sucha skóra, częste zmęczenie i bóle głowy czy wypadające włosy przypisujemy niedoborowi witamin, przepracowaniu i stresom, a senność – kiepskiej pogodzie. O ile te czynniki bez wątpienia mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia, o tyle nie należy bagatelizować tego, w jaki sposób oddziałuje na nas wilgotność powietrza.

Wymienione powyżej objawy bardzo często są spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach z nadmiernie wysuszonym powietrzem, a jeśli takie problemy zdrowotne dopadły nas wraz z nasileniem zimowej pogody, możemy być niemal pewni, że są one spowodowane zbyt niską wilgotnością powietrza, zwłaszcza jeżeli w ostatnim czasie nie zmieniło się nic w naszej diecie ani trybie życia.

wybór nawilżacza powietrza

Dlaczego tak się dzieje?

Powietrze, by było dla nas dobre, powinno mieścić się w przedziale 40-60% wilgotności. Przeważnie nie mamy z tym większych problemów w ciągu roku, choć zwykle nawilżenie jest bliżej dolnej granicy optymalnych warunków. Kłopoty zaczynają się latem w okresie suszy, ale najdotkliwsze skutki przesuszenia powietrza odczuwamy zimą, kiedy permanentnie wysuszają je gorące kaloryfery i kominki.

Jeszcze przed okresem grzania mieszkań powinniśmy zadać sobie pytanie nie o to, czy używać nawilżacza, ale jaki nawilżacz powietrza wybrać. Znany sposób z wieszaniem na nich mokrych ręczników daje znikome efekty – w większości polskich mieszkań wilgotność powietrza w sezonie grzewczym spada poniżej 30%, a czasami osiąga wartości jeszcze niższe.

jaki nawilżacz powietrza na zimę

Jaki nawilżacz powietrza wybrać na sezon grzewczy?

Wybierając nawilżacz powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na te parametry, które przede wszystkim będą decydowały o naszym zadowoleniu ze sprzętu. Skąd jednak mamy wiedzieć, co jest istotne, jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z nawilżaczy powietrza?

Ważne jest, by nawilżacz sam przerywał pracę, kiedy wilgotność powietrza osiąga optymalny poziom i wznawiał ją, kiedy to konieczne. To ważne, ale nie jedyne kryterium wyboru.

Istotne jest także, by nawilżacz powietrza był dostosowany do pomieszczenia, w którym ma pracować – czyli by jego parametry umożliwiały odpowiednie nawilżenie powietrza na danej powierzchni. Jeśli to kryterium sprawia nam problem i nie wiemy jaki nawilżacz powietrza wybrać, by dobrze spełniał swoją rolę, możemy poradzić się pracowników sklepu, w którym chcemy dokonać zakupu. Bez wątpienia te dwie kwestie są najważniejsze, ale nie warto pomijać innych rzeczy.

jak nawilżyć powietrze

Dlatego też zwróćmy uwagę na:

  • poziom szumu – im niższy, tym lepiej: urządzenie nie będzie zakłócało naszego wypoczynku i snu)
  • wymienne filtry – mogą być kosztowne, co znacznie zwiększy koszt korzystania z nawilżacza: ciekawą opcją jest Venta, która nie wymaga takich filtrów
  • dodatkowe funkcje – nawilżacze mogą także oczyszczać powietrze lub służyć do aromaterapii
  • zużycie energii – zbyt wysokie również wygeneruje dodatkowe koszty, których raczej chcemy uniknąć
  • jakość wykonania – może nam wiele powiedzieć o tym, jak długo urządzenie nam posłuży
  • okres gwarancji – im dłuższy, tym lepiej: 2 lata to minimum.

Oczywiście każdy do tej listy mógłby dodać jeszcze inne rzeczy, które decydują o tym, jaki nawilżacz powietrza jest wart uwagi i zakupu. My wymieniliśmy jedynie te, które naszym zdaniem są podstawowe, jeśli zależy nam na urządzeniu na lata.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *