Archiwum kategorii: Sprzątanie

Perfumy do wnętrz

Na co dzień każdy z nas używa perfum, są dopełnieniem stroju, podkreślają elegancję. Spryskujemy się nimi już nie tylko na ważne wyjścia, ale jest to rytuał taki jak poranny prysznic. Używamy także aromatycznych balsamów do ciała i olejków, które wnikają w skórę i w trakcie całodziennej aktywności wydobywają subtelny zapach, który nas otacza.

Jednym słowem lubimy pachnieć, czujemy się wtedy bardziej atrakcyjni, eleganccy, i swobodni w kontaktach z innymi. Perfumy poprawiają nam nastrój, podnoszą nasze poczucie wartości i dodają pewności siebie. Często jednak zapominamy o tym, że mamy wpływ nie tylko na zapach naszego ciała, ale także na zapach otoczenia, w którym przebywamy.

Podświadomie doceniamy miejsca o przyjemnym zapachu, częściej odwiedzamy sklepy, gabinety, czy biura, gdzie zapach kojarzy się nam z czymś miłym, wzbudza pozytywne wspomnienia, porusza emocje, których dawno nie czuliśmy. Zależy nam więc na tym, żeby zapach był trwały, zarówno ten na skórze, jak i w pomieszczeniu. Nie chcemy, żeby zniknął wręcz niezauważenie kilka chwil po jego uwolnieniu.

Trwały zapach we wnętrzu – czy to w ogóle możliwe?

Odpowiedzią na to są olejki zapachowe. Są to specjalnie przygotowane kompozycje zapachowe do użytku we wnętrzach. Olejek jest mocno skoncentrowany, dlatego jest trwały i bardzo wydajny. Metody na rozpylenie olejków zapachowych są bardzo różne. Można rozcieńczyć je w wodzie i umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Tak przygotowanym areozolem możemy spryskiwać pomieszczenie kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

Olejek nalany do małej buteleczki może subtelnie uwalniać swój aromat przez wiele dni. Nasączony olejkiem kawałek miękkiego drewna, lub spryskane nim suszone kwiaty, także sprawdzą się doskonale i dadzą podobny efekt.

Najlepszym sposobem są jednak profesjonalne dyfuzory zapachowe. Są to urządzenia, które można zaprogramować na konkretną pracę. Uwalniają one aromat, w postaci bardzo małych cząsteczek, tworząc w pomieszczeniu tzw. lagunę zapachową, subtelnie wypełniając wnętrze trwałym zapachem. Dzięki dyfuzorom niewielki flakonik olejku starczy nam nawet na kilka miesięcy, a zapach stanie się nieodzowną częścią pomieszczenia.

5 sposobów na ładny zapach we wnętrzu

Wydaje nam się, że zapach nie odgrywa w naszym życiu kluczowej roli. Szybko jednak możemy przekonać się o tym, jak bardzo jesteśmy w błędzie. Wystarczy, że zapach staje się nieprzyjemny i nie możemy się go pozbyć, a nagle dociera do nas, że nie da się normalnie funkcjonować.

Zapach to nie tylko przyjemność dla naszych zmysłów. Może okazać się lekarstwem na ukojenie nerwów, sposobem na odprężenie, albo pobudzenie do działania. Co więc zrobić by wnętrza pachniały ładnie, żeby zaraz przy wejściu zapach zapraszał gości do środka? Jest na to kilka skutecznych sposobów.

Pieczenie ciastek

Taki fortel stosują firmy pośredniczące w sprzedaży mieszkań i domów. Przed wizytą osób oglądających nieruchomość, przygotowywane są wypieki. Dają one poczucie przytulności miejsca i wzbudzają pozytywne emocje związane z domem. Łatwiej jest wtedy potencjalnemu nabywcy wyobrazić sobie, że jest to jego dom. Co skłania go do wybrania właśnie tego miejsca, z którym odwiedzający miał miłe skojarzenia. O ile mamy na to czas, to jest to bardzo przyjemne rozwiązanie pod względem węchowym ale także, albo i przede wszystkim smakowym.

Olejki zapachowe

Na rynku jest szeroki wybór różnego rodzaju aromatów i kompozycji zapachowych, przygotowanych specjalnie do użytku we wnętrzach. Są olejki o zapachu kawy, pieczonej szarlotki, ciasta migdałowego, czekolady, chleba, antycznej skóry, ale także bardziej złożone kompozycje przywołujące na myśl, las, wielkie miasto, czy bardziej abstrakcyjne jak luksus, diament czy bursztyn. Olejki te są bardzo wydajne i starczają na bardzo długo. Do ich rozpylania potrzebny jest dyfuzor zapachowy w postaci elektronicznego urządzenia, ale może też to być buteleczka z drewnianymi pałeczkami nasączonymi olejkiem.

Potpourri

Jest to mieszanina intensywnie pachnących suszonych kwiatów i ziół. Wsypane do dekoracyjnej misy są świetną dekoracją, ale także dają przyjemny aromat, który można dodatkowo zintensyfikować kilkoma kroplami odpowiednio dobranego olejku zapachowego. Potpourri można też umieścić w specjalnie przygotowanych lnianych woreczkach.

Skórki z cytrusów

Ich odświeżający aromat oczyści wnętrze i nada mu świeżości. Można użyć ich jako dekoracji, w fantazyjnym naczyniu z ozdobnymi muszlami czy kamieniami. Położone na kaloryferze dają bardziej intensywny zapach. Niestety, ich działanie jest krótkotrwałe, a aromat odczuwalny jest tylko do 2 dni.

Samodzielnie przygotowany odświeżacz powietrza

Wystarczy butelka po spryskiwaczu. Należy ją dokładnie umyć. Następnie wlać wodę z odrobiną sody oczyszczanej, która zniweluje kwaśne zapachy. Do tego dodajemy kilka kropel soku z cytryny lub aromatycznego olejku zapachowego, można dodać goździki, cynamon. Ilość i rodzaj składników zależy tylko od naszej fantazji. Tak przygotowanym areozolem spryskujemy mieszkanie kilka razy dziennie.

Czy warto zatrudnić firmę sprzątającą?

Urządzenie mieszkania tak by było funkcjonalne, ale też wyrażało nas jest ważną i niełatwą sprawą. Jednak kiedy już przez to przebrniemy, nie możemy osiadać na laurach – musimy zadbać o regularne sprzątanie. Kraków, Warszawa i inne duże miasta mają tutaj sporo ułatwień, ponieważ nie brakuje firm sprzątających, które chętnie zajmą się porządkiem w naszym domu. Jednak i w mniejszych miejscowościach znajdą się, jeśli nie firmy, to osoby prywatne, które będą w stanie zaoferować nam regularne sprzątanie naszego mieszkania. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Na co zwracać uwagę? Czytaj dalej Czy warto zatrudnić firmę sprzątającą?