nowoczesne biurko dla dziecka
Pokój dziecka

Wybór biurka dla dziecka

Biurko to jeden z najważniejszych elementów dziecięcego pokoju, zwłaszcza jeśli mowa o pokoju dziecka w wieku szkolnym. Biurko służy głównie do nauki, czytania, odrabiania lekcji, korzystania z komputera, rysowania, malowania, pisania i innych czynności. Jest bardzo uniwersalne i pozwala wygodnie zorganizować sobie pracę. Czym kierować się przy wyborze dziecięcego biurka?

Biurko z szafką czy bez?

Pierwsze kryterium wyboru to biurko posiadające wbudowaną szafkę czy nie. Jeśli biurko będzie używane często do odrabiania lekcji to warto wybrać biurko z szafką, aby pod ręką znalazły się wszelkie pomoce szkolne, przybory, zeszyty, brudnopisy itd. W przypadku braku praca przy biurku może okazać się męcząca, z racji częstego wstawiania po niezbędne rzeczy. Dla dziecka młodszego może okazać się niepotrzebna tak duża ilość dodatkowego miejsca do przechowywania przy biurku, dlatego można wybrać biurko bez dodatkowej szafki. Jeśli dziecko posiada komputer stacjonarny może przydać się biurko ze specjalnie przygotowanym miejscem na komputer oraz szufladką na klawiaturę.

biurko rogowe
Duże biurko rogowe z szufladami.

Rozmiar biurka

Rozmiar biurka musi być uzależnione ściśle od potrzeb dziecka oraz wyposażenia jakie się na nim znajdzie. Czy na biurka będzie stała lampka biurkowa? Czy będzie użytkowany laptop, a może monitor komputera stacjonarnego i klawiatura? To wszystko ma duże znaczenie, ponieważ wszelkie elementy zajmują miejsca na biurka, a do tego musi być także wygospodarowana przestrzeń na książki, zeszyty, atlasy i inne. Duże biurko na pewno będzie wygodniejsze przy pracy z wieloma pomocami naukowymi, pozwoli utrzymywać większy porządek. Mniejsze z kolei zajmie mniej miejsca i pozwoli na zajęcie go poprzez inne meble lub dodatki. Warto zdać się na podpowiedzi dziecka i wsłuchać się w jego potrzeby. Rozmiar biurka powinien być wybrany świadomie i najlepiej w porozumieniu z dzieckiem.

Wygląd biurka i kolorystyka

Kwestie estetyczne są kwestią gustu. Zarówno forma biurka jak i jego kolorystyka podlega indywidualnej ocenie i tę kwestię warto powierzyć dziecku, które ma swoje spostrzeżenia i wizje. Rodzic powinien jednak uważać, aby biurko pasowało do aranżacji i wystroju. Mimo, że biurko kupowane jest głównie dla jego wartości użytkowych, to estetyka w dziecięcym pokoju także powinna zostać niezachwiana.

Możesz również polubić…