pokój dziecka
Pokój dziecka

Jak zorganizować pokój dziecięcy?

Organizacja dziecięcego pokoju to na pozór łatwe i przyjemne zadanie. Nic bardziej mylnego, pamiętajmy, że dziecko ma zupełnie inne potrzeby niż my i czasami trudno nam będzie dostosować pokój i wyposażenie tak, aby jak najbardziej odpowiadały maluchom a nie rodzicom. Przedstawimy kilka sugestii, które pomogą Ci zorganizować pokój dziecka, tak aby wszyscy buli zadowoleni, a dziecku niczego nie zabrakło.

jak zachować porządek w pokoju dziecięcym?

Zachowajmy porządek – czyli skrzynki, pudełka i kosze na zabawki

Każde kochane dziecko otrzymuje od rodziców, rodziców chrzestnych, babcie i dziadków, ciocie, wujków masę prezentów. W pewnym momencie zbiera się ich tyle, że pojawia się problem: gdzie to wszystko trzymać? Niejednokrotnie meble dziecka nie są tak pojemne, aby pomieścić wszystko, z kolei nie możemy doprowadzić do tego, aby w pokoju panował wieczny bałagan. Tak naprawdę najlepszym sposobem na utrzymywanie porządku w dziecięcym pokoju jest zastosowanie pudełek, skrzynek czy koszy na zabawki. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że po pierwsze akcesoria te nie zajmują wiele miejsca, można je postawić w kącie pokoju i nikomu nie będą przeszkadzały. A oprócz tego, porządkowanie pokoju będzie niezwykle szybkie i łatwe, więc dziecko będzie z przyjemnością porządkowało swoje zabawki po czasie zabawy. Wystarczy wszystko wrzucić do kosza i problem z głowy. W każdej chwili będzie można ponownie zajrzeć do kosza i wyjąc sobie to, czego akurat dziecko potrzeba.

pokój dla małej dziewczynki

Maty podłogowe modułowe

Dziecko dużo i chętnie bawi się na podłodze, ponieważ ma tam dużo miejsca i może bez przeszkód rozkładać na niej swoje zabawki. Problem w tym, że podłoga jest twarda, a przez to niewygodna. Może też być zbyt chłodna, co obniża bezpieczeństwo zabawy. Aby sobie z tym problemem poradzić, wystarczy rozłożyć piankową matę podłogową, która z jednej strony będzie amortyzowała upadki dziecka, czy nie pozwoli odgnieść pupy, a z drugiej strony będzie izolowała przed zimną posadzką. Maty podłogowe mogą mieć modułową budowę przez co można tworzyć powierzchnie mat o dowolnych wymiarach, w zależności od aktualnych potrzeb dziecka.

Biurko przy oknie w jasnym miejscu

Nieco starsze dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym będzie potrzebowała małego biurka i krzesełka, gdzie będzie zajmowało się nauka i zabawą, kolorowaniem itp. Miejsce usytuowania takiego biura jest bardzo istotne. Trzeba zadbać o to, aby postawić biurko lub stolik w jak najjaśniejszym miejscu pokoju, czyli zwykle będzie to pobliże okna. Naturalne światło słoneczne będzie tworzyło odpowiednie warunki do czytania, pisania, rysowania czy wykonywania wszelkich prac kreatywnych, plastycznych. Powierzchnie biurka lub stolika powinna także uwzględniać potrzeby dziecka. Zbyt duże będzie niepotrzebnie zajmowało miejsce w pokoju, zbyt małe nie pozwoli dziecku na pełnię kreatywności.

Możesz również polubić…