trawa zielona
Ogród

Zakładanie trawników z siewu

Istnieją w podstawowe metody zakładania trawników ogrodowych – poza klasycznym wysiewem na odpowiednio przygotowany teren możliwe jest również wyłożenie terenu trawnikiem z rolki. Obie metody posiadają swoje wady i zalety, jednak ostateczny efekt w postaci murawy trawnikowej osiągniemy dzięki swojej pracy przy pielęgnacji trawnika.

Trawniki siane i trawniki z rolki dla leniwych

Wspomniane wcześniej zakładanie trawnika z siewu jest związane nie tylko z odpowiednim przygotowaniem terenu – takie prace ziemne dotyczą również wykładania trawnika z rolki. W przypadku wysiewu trawnika musimy być jednak gotowi na żmudny proces wysiewania – jeżeli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu, musimy poradzić sobie przy pomocy odpowiednich technik siania ręcznego. Pora w której wysiewamy trawnik powinna zależeć od gatunków traw jakie wybierzemy – na opakowaniach gotowych mieszanek trawnikowych zwykle podawany jest optymalny sezon na wysiew.

trawnik zakładany z siewu
Trawnik siany wymaga czasu, aby dać odpowiedni efekt

Leniwi posiadacze ogrodów nie są jednak zdani na jałowe ziemie, czy firmy ogrodnicze – mogą skorzystać z dających szybkie efekty trawniki rozkładane z rolek. Sprzedawana w ten sposób trawa znajduje się na podkładzie glebowym o odpowiedniej mieszance ziemi i nawozów, zabezpieczona materiałem przepuszczającym wodę i utrzymującym trawnik w jednolitej powierzchni. Trawnik z rolki można oczywiście rozkładać samodzielnie – wymagać to będzie podobnego zaangażowania w prace przy zakładaniu trawnika jak w przypadku wysiewu. W trawniku z rolki konieczne jest przygotowanie i plantowanie terenu na którym znajdzie się trawnik – nie może on pozwalać na zatrzymywanie się wody (gliniaste podłoże), warto zabezpieczyć go również dodatkową siatką na wypadek, gdyby w okolicy zaczęły grasować krety.

Zakładanie trawnika z rolki – czy nie wymaga pielęgnacji

Wbrew obiegowym opiniom pojawiającym się w internecie trawnik z rolki nie jest „bezobsługowy”, podobnie jak każda roślin w ogrodzie również murawa trawnika wymaga cyklicznej pielęgnacji. Poza dbaniem o odpowiednią wilgotność gleby przez podlewanie, konieczne jest jej systematyczne koszenie. Pamiętać należy że wzrost trawy utrudnia jej podstawie dostęp do możliwie pełnej wentylacji, a gromadzący się przy powierzchni filc (warstwy obumarłych źdźbeł) wstrzymują pełny przepływ wody do gleby (efekt mokrego trawnika po deszczu to nie tylko kwestia wsiąkliwości gleby, ale również zadbania o odpowiednią wertykulacje). Przeprowadzanie zabiegów wertykulacji zwykle zleca się firmie posiadającej odpowiedni sprzęt. W przeciwieństwie do koszenia ten zabieg można przeprowadzać raz na rok lub dwa lata – przycina się wtedy przy pomocy wertykulatora ziemię, spulchnia ją, a dzięki odpowiedniej konstrukcji i sposobie pracy urządzenia usuwa zarówno filc trawy jak też rozrastający się pod źdźbłami mech i mniejsze chwasty.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *