pejzaż zimowy
Dekoracje wnętrz

Obrazy w domu – dlaczego warto je wieszać?

Istnieje wiele sposobów na udekorowanie wnętrz swojego mieszkania. Można to zrobić samemu, można wykorzystać wiedzę i doświadczenie dekoratorów wnętrz, jednak czasami zapominamy o ważnych i tradycyjnych sposobach na wystroju swojego mieszkania, stosując różne nowoczesne sposoby na odmianę, a to w dalszym ciągu nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zastanówmy się zatem nad zawieszeniem w mieszkaniu ciekawych obrazów.

Dzisiaj coraz powszechniej używa się zdjęć naklejanych na ścianę

Prawdą jest, że coraz częściej dekorowane są ściany zdjęciami, rożnymi fototapetami, które mają wprowadzić ciekawy klimat do wnętrz mieszkania. Istnieją ogromne bazy takich zdjęć, które można wybrać i zastosować w swoim domu. Czy jest to oryginalna dekoracja? Czasami pasuje i robi dobre wrażenie. Jednak wybrana nieumiejętnie może zepsuć wystrój. Są to stosunkowo nowe sposoby na wykończenie ścian, które potrzebują czegoś, aby nie były „gołe”. Zbyt wyrazisty krajobraz czy widok na takich naklejkach czy tapetach odrywa wzrok od pozostałej części mieszkania i tutaj pojawia się problem. Dekoracja powinna być dodatkiem, akcentem w całości jaką jest wnętrze i dostępna przestrzeń. Jeśli narzuca się, jest źle dobrana.

Obrazy olejne są eleganckie i stylowe – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Niektórzy kojarzą obrazy z kiczem i grubymi, drewnianymi, nieestetycznymi ramami. Przez to mają nie najlepsze o nich zdanie i w ogóle nie myślą o tym, aby zawiesić je na ścianach pokoi. Czy obawy są słuszne? Aby móc ostatecznie zadecydować o tym, czy obrazy warto umieści w swoim wnętrzu mieszkania niezbędne jest nabycie szerszej wiedzy. Nie każdy obraz musi posiadać ramę, a jeśli ma posiadać to wybór jest ogromny. Mogą to być ramy drewniane, metalowe czy wykonane z innych materiałów. Samo malarstwo także może przybrać różne formy. W zależności od stylu wnętrza można wybrać obrazy tradycyjne, nowoczesne, abstrakcyjne. Istnieje wiele nurtów w sztuce, także malarstwie, dlatego wybierając obrazy dla swojego domu przyjdzie stanąć nam przed bardzo szeroki wyborem gatunkowym, a następnie przed konkretnymi propozycjami. Na rynku malarskim obecnie pracuje wielu współczesnych artystów malarzy, którzy specjalizują się w różnych kierunkach malarskich i posiadają charakterystyczny dla siebie styl. Przykładowo Małgorzata Kruk z pracowni Krukart świetnie odnajduje się w przedstawianiu przyrody, natury, kwiatów, a Jacek Dyrzyński z warszawskiej ASP przedstawia formę kubistyczną, proste formy geometryczne, które znajdą stosowanie we wnętrzu nowoczesnym i prostym w formie. Tutaj można zapoznać się z listą znanych polskich malarzy.

obraz olejny
Renata Brzozowska – „Flamenco”

Co przemawia za wyborem obrazów olejnych w celu udekorowania mieszkania?

Malarstwo olejne to sztuka. Obraz z kolei jest dziełem sztuki. Zawieszenie obrazu powoduje, że wnętrze staje się dostojniejsze, eleganckie i doceniane. Obraz w przeciwieństwie do fotografii jest wykonane w całości przez człowieka, a nie przez urządzenia. Przez to staje się naturalną formą przekazu. Obrazy oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią przede wszystkim funkcję artystycznego przekazu określonego znaczenia. Obrazy mogą zastanawiać, zadziwiać, przekazywać kontrowersję, budzić zachwyt. Tego od nich oczekujemy. Decydując się na wybór obrazu do swojego wnętrza wystarczy dostosować go zarówno do swoich upodobań jak i wystroju obecnego wnętrza.

pejzaż zimowy
Edward Białek – „Pejzaż Zimowy”

Możesz również polubić…