Ogród

Stół ceramiczny czy drewniany? Wybieramy stół ogrodowy

Stół ogrodowy powinien stanąć na każdym tarasie, jeżeli pragniemy z niego korzystać podczas imprez z przyjaciółmi w ogrodzie, grilli czy wspólnego spożywania posiłków wraz z rodziną w wiosenne popołudnia. W dzisiejszym artykule porównamy trzy rodzaje stołów: drewniane, kompozytowe i ceramiczne.

Ważne kwestie przy zakupie stołu ogrodowego

Kupując stół ogrodowy pamiętaj, o kilku istotnych sprawach, które z pewnością będą miały wpływ na czas użytkowania mebla, rodzaj pielęgnacji i czas na nią poświęcony.

Meble ogrodowe powinny być odporne na wilgoć. Nawet na zadaszonym tarasie przy dużym wietrze krople deszczu będą docierały do Twoich ulubionych mebli. Meble ogrodowe nie powinny zatem chłonąć wody, gdyż to może skutkować ich szybkim zepsuciem się.

Nie mniej ważny jest rodzaj konserwacji. Najbardziej odporne na warunki zewnętrzne są sztuczne tworzywa, dlatego że nie pochłaniają one wody. Jednakże w zależności od rodzaju tworzywa mogą się rysować.

Niektóre materiały są również mniej odporne na stłuczenia, np. szkło często wykorzystywane jako blat stołów technorattanowych. Wadą szkła jest również to że widać na nim odbite palce, osiadający pyłek kwiatów i drzew oraz kurz, na szczęście można go łatwo wyczyścić.

Dla wielu istotna jest również cena. Najtańsze z pewnością będą stoły drewniane, jednak nie należą one do najtrwalszych, na szczęście można poddawać je renowacji.

Zalety i wady stołów

Stoły drewniane

Stoły drewniane mają tę zaletę, że można je kupić za naprawdę niewielką kwotę. Dodatkowo w razie potrzeby będziemy mogli je poddać renowacji, a z pewnością to będzie konieczne, bo niestety drewno najgorzej z trzech tytułowych materiałów radzi sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Stoły ceramiczne

Stoły ceramiczne tak naprawdę tworzone są z dwóch materiałów. Stelaż wykonany jest z metalu pomalowanego metoda proszkową, blat wykonany jest z ceramiki, naśladującej często drewno. Takie rozwiązanie jest trwałe oraz nie jest zbyt ciężkie, co jest istotne w kontekście przechowywania mebla. Przykładem takiego stołu jest NORTH MODERN od BelGiardino, do obejrzenia pod adresem https://www.belgiardino.pl/stoly-prostokatne/388-north-comfort-ogrodowy-stol-ceramiczny-i-fotele-technorattan.html

Przed zakupem stołu ogrodowego zastanówmy się zatem ile możemy wydać oraz nad tym, czy poradzimy sobie z renowacją.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *