okno
Instalacje w domu

O czym zapominamy podczas dostosowywania mieszkania dla osób niepełnosprawnych?

Przed osobą jeżdżącą na wózku inwalidzkim stoi wiele barier zarówno na mieście, jak i w domu. Należy odpowiednio dostosowywać te miejsca, tak, aby zapewnić komfort niepełnosprawnemu. Nie liczy się tutaj wygląd szafek, modna aranżacja – przestrzeń musi być podporządkowana niepełnosprawnemu. Podnośnik dla niepełnosprawnych, furtka wejściowa czy uchwyty – oto lista rzeczy, o których często zapominamy podczas dostosowywania mieszkania.

furtkaFurtka wejściowa

O ile pamiętamy, że futryny w drzwiach powinny być odpowiednio szersze, o tyle zapominamy o wejściu na posesję, czyli furtce wejściowej. Pamiętajmy także, ażeby była szersza od standardowej furtki. Powinna mieć około 120cm szerokości, jeśli jest możliwe to nieco więcej. Przy dojściu do domu należy unikać także schodów czy wysokich progów.

Wyłączniki światła

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich są jakby ,,niższe” od nas. Jeśli nie dostosujemy wyłączników światła, będą miały problem z zapaleniem oraz gaszeniem światła. A przecież nie chcemy nikomu utrudniać życia. Wyłączniki światła powinny znajdować się na wysokości około 70-130 cm od poziomu posadzki.

Uchwyty

Często o nich zapominamy, a jest to naprawdę kluczowa sprawa, szczególnie w toalecie oraz łazience. Świetnie sprawdzają się uchwyty karbowane. Ich powierzchnia ma zapobiegać się ślizganiu dłoni.

Podnośnik dla niepełnosprawnych

Zapominamy także o zdrowiu osób pełnosprawnych, opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, które często nadwyreżają swój kręgosłup podczas podnoszenia podopiecznych. Najczęściej dzieje się tak podczas zabiegów rehabilitacyjnych czy higienicznych. Warto wówczas zwrócić uwagę na podnośnik dla niepełnosprawnych. Kosztuje to dosyć sporo, jednak istnieją różnego rodzaju dofinansowania, a często nawet można taki mechanizm wypożyczyć ze szpitali czy hospicjum.

oknoOkna

W przypadku okien klamki zamontowane są często za wysoko i osoba niepełnosprawna nie jest w stanie dosięgnąć i zamknąć bądź otworzyć okno. Warto zastanowić się nad oknami z ruchomymi okuciami, by można było zamontować klamkę na dole okna. Jeśli chodzi o drzwi balkonowe – powinniśmy poszukać takich, które będą miały obniżony próg.

To tylko niektóre rzeczy, o których często zapominamy podczas dostosowywania naszego domu czy mieszkania dla osób niepełnosprawnych. Pragniemy zapewnić przecież takiej osobie maksimum komfortu oraz bezpieczeństwa. Warto oprócz udogodnień dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim zwrócić uwagę także na swoje zdrowie i zadbać o kręgosłup kupując podnośnik dla niepełnosprawnych.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *