Pięknie unoszące się w powietrze i niezbędne na każdym festynie i odpuście. Balony na hel od lat nie tracą na atrakcyjności i zawsze ucieszą każde dziecko i niejednego dorosłego. Kiedy jednak po jakimś czasie przestają się unosić, prędzej czy później lądują w koszu. Dlaczego nie unoszą się stale? Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Ciekawostki o balonach na hel znajdziesz w tym artykule!
Czym jest hel?
Hel to gaz, a wypełnione nim balony unoszą się w powietrzu z uwagi na to, że jest on lżejszy od powietrza. Czysta fizyka – hel dąży do wyniesienia się ponad powietrze, by zachowana została równowaga pomiędzy gazami. Oczywiście póki, co mówimy tutaj o samym helu, wspomnieliśmy jednak, że wypełnione nim balony również się unoszą. Dlaczego zatem butle z helem twardo stoją na ziemi? To proste – materiały, z których są wykonywane balony są bardzo lekkie, dzięki temu hel ma możliwość unoszenia wypełnionych sobą powłok tego rodzaju.
Warto wiedzieć, że wypuszczone balony na hel mogą unieść się na wysokość nawet do 8 kilometrów, dlatego też, jeśli planujemy wypuszczać w powietrze większą ich ilość (w ramach widowiska) musimy zgłosić to z odpowiednim wyprzedzeniem służbom, które zajmują się zapewnieniem bezpieczeństwa w przestrzeni lotniczej. Jeśli przypadkiem wymknie się nam z rąk pojedynczy balon – cóż, niestety do nas nie wróci, ale nie spowoduje też większego zagrożenia.
Ile utrzyma się w powietrzu balon z helem?
Trudno przewidzieć jednoznacznie, jak długi czas balon z helem będzie unosił się w powietrzu. Balon z lateksu utrzyma się zaledwie do kilkunastu godzin w powietrzu – jest tak z uwagi na jego porowatą strukturę, która stopniowo przepuszcza gaz do atmosfery oraz pozwala mu mieszać się z powietrzem. Dlatego jeśli chcemy dłużej cieszyć się unoszącym w powietrzu balonem, wybierzmy balon foliowy, który utrzyma się w powietrzu co najmniej kilka dni, a czasami ten czas może wydłużyć się do niemal miesiąca! Wynika to z innej, dużo gęstszej struktury folii, którą wykorzystuje się do produkcji balonów – utrzymuje ona dłużej hel w środku. Czy balon lateksowy naprawdę nie może unosić się dłużej? Otóż… może! Używając specjalnego żelu zwanego hi-floatem, możemy osiągnąć efekt porównywalny do balonów foliowych – lateksowe balony na hel będą unosiły się dzięki niemu nawet do miesiąca. Żel trzeba jednak aplikować ostrożnie, gdyż jeśli przesadzimy, balon będzie za ciężki.