Edukacja

Przedszkole z oddziałami specjalnymi i nie tylko – popularne rodzaje przedszkoli

W Polsce dzieci nie mają obowiązku chodzenia do przedszkola, jednakże wielu rodziców decyduje się tam wysłać swoje pociechy. Wynika to z szeregu zalet, jakie posiadają wspomniane placówki. Wśród nich można wymienić między innymi lepsze przygotowanie do przyszłej nauki w szkole podstawowej, integracje z rówieśnikami, naukę obowiązkowości i samodzielności. Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się ostatnio chociażby przedszkole integracyjne czy przedszkole z oddziałami specjalnymi. Jakie jeszcze rodzaje przedszkoli możemy spotkać? Co warto o nich wiedzieć i czy warto posłać tam nasze dzieci?

Rodzaje przedszkoli

W Polsce, jak już zostało wspomniane, przedszkole nie jest obowiązkowe. Dziecko musi chodzić dopiero do tak zwanej zerówki, czyli rocznego przygotowania przedszkolnego. Większość rodziców decyduje się na to, aby znacznie wcześniej rozpocząć przygodę swojego dziecka z edukacją i zapisać je do przedszkola. Biorąc pod uwagę to, jak wiele rodzajów przedszkoli możemy wymienić, śmiało można stwierdzić, iż placówki te cieszą się naprawdę dużym powodzeniem. Wiele przedszkoli, jaki możemy spotkać głównie w większych miastach, to przedszkola językowe i katolickie. Oprócz nich możemy wymienić także przedszkola artystyczne, muzyczne i sportowe. Dzięki nim dziecko od najmłodszych lat może kształtować i rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania w wybranych dziedzinach.

Istnieją również przedszkola o mniej oczywistym „profilu”, jak na przykład przedszkola ekologiczne, leśne, a także skandynawskie. Popularne są także placówki o łączonych profilach – językowo-artystyczne lub muzyczno-językowe. Warto wymienić też przedszkola, które zajmują się realizowaniem konkretnej metody wychowania, jak chociażby coraz popularniejsze przedszkole Montessori.

Przedszkole z oddziałami specjalnymi

Jeżeli szukamy dobrego przedszkola dla swojego dziecka, to warto również zwrócić uwagę na przedszkole z oddziałami specjalnymi. Posiada ono wiele zalet, które pozytywnie wpłyną nie tylko na rozwój dzieci niepełnosprawnych, ale także zdrowych. Uczą empatii, szacunku dla drugiego człowieka, otwartości, chęci niesienia pomocy. Tego wszystkiego nie da nauczyć się z kolorowych książek, ale podczas kontaktu z dzieckiem. Przykładem takiej placówki jest przedszkole z oddziałami integracyjnymi w Tychach Otwarte Okno: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/3/o-przedszkolu/

Możesz również polubić…