Markiza tarasowa
Dom,Ogród

Materiał na markizę – jaki wybrać?

Markiza to osłona zewnętrzna stosowana w celu ochrony przed zbyt intensywnym słońcem, ale również wiatrem oraz drobnym deszczem. Aby jednak markiza spełniała swoje zadanie i odpowiednio nas ochraniała, musi być skonstruowana z odpowiednich tkanin. Na co zatem zwracać uwagę wybierając materiał?

Ochrona przed promieniami UV

Warto pamiętać, że samo przebywanie pod markizą nie uchroni nas przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. Otóż materiał ten musi być odpowiednio przystosowany do zabezpieczania przed promieniami UV. Najlepiej, aby posiadał najwyższe możliwe oznaczenie, czyli UPF 50+. Jeżeli markiza, którą planujemy zakupić nie posiada jakiejkolwiek informacji na temat zabezpieczenia UV, lepiej jej nie wybierać. Choć w mniejszości, to wciąż na rynku można spotkać markizy przygotowane ze zwykłych materiałów, jak poliester czy bawełna. Na szczęście wypierane są one przez tkaniny wzbogacone właśnie o profesjonalną ochronę przeciwsłoneczną i te należy wybierać

Postaw na włókna akrylowe

Markiza tarasowa oraz balkonowa narażona jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, grad, promieniowanie UV. Aby zatem nie przeciekała, a także zbyt szybko nie wyblakła, konieczne jest stosowanie odpowiednio dobranego materiału, który dodatkowo zostanie zaimpregnowany. W sklepie Okno Art Design  z Katowic (https://roletyzaluzjekatowice.pl/oferta/markizy/) można nabyć markizy wykonane z tkaniny akrylowej, która zabezpieczona jest specjalnym impregnatem, który zwiększa trwałość markizy oraz pozwala na łatwe utrzymaniu jej w czystości.

Markizy w jasnych barwach

Ostatnia zasada dotycząca materiałów stosowanych w markizach dotyczy…kolorystyki! Jak powszechnie wiadomo, ciemne barwy mają to do siebie, że pochłaniają promienie słoneczne, a jasne je odbijają. Dlatego też latem chętniej wybieramy pastelowe kolory, gdyż nie tylko kojarzą się z wakacyjnym czasem, ale przede wszystkim nie nagrzewamy się w nich zbytnio. Ta sama zasada dotyczy markiz tarasowych oraz balkonowych. Aby osłony te nie nagrzewały się zbytnio, zdecydujmy się na jasne kolory.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *