lampa LED
Instalacje w domu

LEDY rosną w siłę

Ostatnie lata pokazały nam, że produkcja zmierza do wytwarzania produktów bardziej przyjaznych środowisku i oddziałujących na nie z jak najmniejsza szkodliwością. Powstające przepisy narzucają na producentach stosowanie określonych norm, które w efekcie pośrednio przyczyniają się zarówno do polepszenia stanu środowiska, zdrowia i wygody człowieka oraz bezpieczeństwa. Taką tendencję można zauważyć również w przemyśle oświetleniowym gdzie wycofuje się z rynku urządzenia szkodliwe zarówno dla środowiska jak i dla człowieka. Coraz więcej badań wykazuje ewentualne negatywne wpływy określonych urządzeń na pracę lub zdrowie człowieka. Producenci dążą zatem do wytworzenia takiego produktu, który będzie możliwie nieszkodliwy i wpłynie na poprawę warunków życia ludzi. Ostatnie lata na rynku oświetlenia stały pod znakiem ledowych źródeł światła, które z roku na rok zyskują popularność a obecnie stanowią podstawę w nowoczesnych wystrojach i aranżacjach wnętrz nie tylko domów ale i innych obiektów jak biura, hale, magazyny, sklepy, szpitale, szkoły itd. Z tradycyjnych źródeł rezygnuje się głównie z powodów oszczędności zużycia energii elektrycznej.

Oświetlenie LEDowe jest wszędzie

Możemy sobie do końca nie zdawać sprawy z tego, że każdy z nas ma styczność ze światłem generowanym przez lampy LED codziennie. Oświetlenie to występuje w środkach komunikacji miejskiej (autobusach, tramwajach, pociągach), pomieszczenia biurowe również często oświetlane są ledami. Oprócz nowszych biurowców coraz częściej oświetlenie to wymienia się także w starszych budynkach. Przedsiębiorstwa zaczynają stosować ledy w swoich halach produkcyjnych i magazynowych, sklepy wielkopowierzchniowe i mniejsze montują tego typu oświetlenie, samorządy wymieniają oświetlenia dróg, ulic, rynków, parków i innych przestrzeni miejskich. W wielu domach czy mieszkaniach do oświetlenia wnętrz stosuje się lampy LED. Jednak diody elektroluminescencyjne, które generują światło w tym typie oświetlenia nie służy wyłącznie oświetlaniu pomieszczeń czy przestrzeni na zewnątrz. Służą one także do podświetlania ekranów komputerów, telebimów reklamowych, sygnalizacji świetlnej, w oświetleniu samochodowym i wszelkim innym podświetlaniu ekranów czy wyświetlaczy, z którymi mamy styczność na co dzień.

lampa LED

Ogromne korzyści finansowe przemawiają za światłem LED

Korzyści płynące ze stosowania oświetlenia LED są bardzo duże. Oprócz samego faktu poboru mniejszej ilości prądy przez źródła światła – co przekłada się na mniejsze koszty za energię elektryczną – to lampy LED są dużo bardziej żywotne niż pozostałe źródła światła, które wymagają częstej wymiany. Średnio przyjmuje się, że żywotność lampy LED mieści się w granicach 50000 godzin. Jest to wielokrotnie więcej od lamp halogenowych, które mogą świecić przez 1500 – 3000 godzin, czy lamp luminescencyjnych (popularnych świetlówek), których żywotność określa się na około 10000 godzin. Biorąc pod uwagę ceny tych źródeł światła i częstsze wymiany koszty ich użytkowania rosną z podwójną szybkością w porównaniu z lampami LED.

Dodatkowe możliwości oświetlenia LED

Nie tylko wysoka energooszczędność przemawia za wyborem światła LED. Dodatkowy atutem, który zadecydował także o ich rosnącej popularności to możliwość świecenia w różnych kolorach począwszy od białego przez czerwony, zielony, żółty, niebieski. Dzięki możliwości łączenia tych barw diody elektroluminescencyjne są w stanie wygenerować dowolny kolor światła bez konieczności stosowania filtrów, co robiło się dla innych źródeł światła aby uzyskać określoną barwę, a to podnosiło i koszt. Możliwość świecenie w wielu kolorach zachęca do tworzenia nietypowych aranżacji oświetleniowych oraz ciekawych efektów oświetlania elewacji, budynków, co stanowi niemożliwy do uzyskania dla innych typów oświetlenia efektów dekoracyjnych czy wizualnych.

Diody LED i inne modele diod do samodzielnego montażu dostępne w ofercie sklepu elektronicznego – Elty.pl

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *