Jak wygląda praca pilarza?
Porady

Jak wygląda praca pilarza?

Myślisz nad zmianą zawodu? Praca jako pilarz może być tym, czego właśnie szukasz. Osoby te, dbają o wycinkę drzew, przygotowaniem drewna do przetwórstwa i utrzymują bezpieczne warunki pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym zawodzie, to koniecznie przeczytaj nasz wpis.

Wybór terenu i analiza drzewa przez pilarza

Praca pilarza zaczyna się od wyboru odpowiedniego teremu do wycinki drzew. To moment, w którym pilarze muszą dokładnie przeanalizować drzewa i teren, aby określić, które drzewa są już gotowe do wycięcia. Wybór odpowiednich drzew jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na zrównoważone zarządzenie lasami. 

Po dokładnej analizie terenu i drzew pilarze przygotowują niezbędny sprzęt i narzędzia w celu wycięcia drzewa. Najważniejszym narzędziem jest oczywiście piła mechaniczna, o której sprawność, ostrzenie łańcucha muszą zadbać poprzez przeprowadzanie regularnych konserwacji. Wycinanie drzew to moment, w którym umiejętności i doświadczenie pilarza są najważniejsze. Wybierają odpowiednią technikę cięcia, dbają o bezpieczeństwo i kontrolują spadające drzewa, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Po wycince drzew następuje etap rozbiórki i przetwarzania drewna. Pilarze dzielą drewno na odpowiednie części i przygotowują je do transportu lub przetwórstwa. To praca wymagająca fizycznego wysiłku i precyzji.

Gdzie zdobyć doświadczenie?

Choć praca pilarza może wydawać się trudna i wymagająca, to także zawód, który oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego. Doświadczeni pilarze mogą awansować na stanowiska kierownicze w firmach leśnych lub pracować jako instruktorzy w szkołach leśnych. Ponadto, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pilarzy jest stale obecne, co oznacza stabilność zatrudnienia. 

Pierwszym krokiem ku rozpoczęciu pracy w zawodzie, może być zapisanie się na odpowiednie szkolenie. W województwie śląskim (Katowice, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec) możemy znaleźć wiele ośrodków szkoleniowych, w tym OSZ ALFA. Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie https://kursyalfa.pl/operator-pil-kos-elektronarzedzi/

Możesz również polubić…