ekspres do kawy nivona
Kuchnia

Dlaczego warto pić kawę z ekspresu?

Ekspres do kawy nie jest urządzeniem obligatoryjnym w gospodarstwie domowym, tak jak chociażby pralka czy lodówka. Nawet wielcy smakosze kawy spokojnie przyrządzą sobie ten napój bez dodatkowych urządzeń AGD. Jednak są pewne względy, które przemawiają za tym, aby korzystać z ekspresu. 

Nigdy nie przyrządzisz dwa razy takiej samej kawy

Ekspres do kawy powstał z kilku powodów. Po pierwsze, ma za zadanie przygotowywać napój za każdym razem o identycznych parametrach. Parzenie zatem następuje z taką samą ilością ziaren, oraz przy takim samym ciśnieniu i temperaturze wody. Jeżeli samemu przygotowujesz sobie kawę, zawsze wystąpią pewne różnice w ilości ziaren jak i w temperaturze wody. Do tego należy uwzględnić takie czynniki jak rodzaj i wielkość filiżanki czy kubka, ilość dodawanego mleka lub śmietanki, cukru itd. Te wszystkie czynniki mają duży wpływ na smak kawy i związane z tym odczucia.

ekspres do kawy Saeco w domu
Ekspres do kawy w domu – wygoda, komfort i zawsze taka sama, pyszna kawa.

Ekspres ma zatem na celu za każdym razem przygotowywać taką samą, perfekcyjną kawę, aby zawsze smakowała bardzo dobrze.

Kolejną sprawą jest tez pewien automatyzm. Posiadając automatyczny ekspres do kawy przyrządzenie napoju sprowadza się do naciśnięcia przycisku. Na zawołanie możemy przygotować idealne espresso, macchiato czy latte. W codziennym pośpiechu to ma naprawdę duże znaczenie. Nieco więcej pracy trzeba poświęcić przy obsłudze kolbowego ekspresu do kawy. Tam samodzielnie nasypujemy do kolby porcję zmielonej kawy, następnie wkręcamy ją do dyszy ekspresu i czekamy na przyrządzenie napoju. Ten rodzaj ekspresów ma swoich zagorzałych zwolenników, ale ci bardziej wygodni i zabiegani, powinni celować w ekspresy automatyczne, które wykonują całą pracę z nas.

ekspres do kawy nivona
Ekspresy marki Nivona to przykład nowoczesnego designu.

 

Na jaki ekspres się zdecydować?

Teraz już wiesz czym różni się przygotowywanie kawy z ekspresu a ręcznie. Jeżeli są to argumenty, które do Ciebie trafiły, na pewno kolejnymi pytaniami będą, jaki ekspres do kawy wybrać? Najpopularniejszymi rodzajami są wspomniane wcześniej:

  1. ekspresy automatyczne do kawy,
  2. kolbowe ekspresy do kawy.

Wstępnie zostały już przedstawione. Warto jednak dodać, że ekspresy automatyczne, w zależności od rozbudowania funkcji, poza samym espresso przygotowują także różne odmiany kawy, np. z dodatkiem spienionego mleka. Jeżeli gustujesz w różnych odmianach kawy, ekspres automatyczny na pewno Ci się przyda. A jakie marki? najlepiej wybierać sprawdzone, cenione marki włoskie, szwajcarskie czy niemiecki. Wśród nich można wymienić takie ekspresy jak urządzenia Nivona, Saeco, DeLonghi, Nuova Simonelli.

Możesz również polubić…