wentylacja z rekuperacją w domu
Instalacje w domu

Co musisz wiedzieć o wentylacji mechanicznej?

Inwestorzy coraz przychylniej patrzą na energooszczędne, nowoczesne systemy ogrzewania, które okazują się w dłuższej perspektywie czasowej opłacalne i bardziej przyjazne środowisku. Świadomość ludzi o znaczeniu czystego powietrza i niebezpiecznego zjawiska jakim jest smog w okresie grzewczym, popycha w kierunku stosowania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest m.in. wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Kilka uwag na wstępie

rekuperatorWentylacja mechaniczna jest rodzajem wentylacji, w której z wymuszenie obiegu powietrza w budynku odpowiada wentylator oraz system kanałów wentylacyjnych. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, jest bardzo skutecznym sposobem na wymianę powietrza, a także posiada dodatkowe elementy, które sprawiają, że rozwiązanie to jest zdrowsze dla człowieka, jak chociażby filtr przeciwpyłowy. System taki może współpracować z rekuperatorem, czyli wymiennikiem ciepła. Pozwala to przekazać energię cieplną z ogrzanego już powietrza do powietrza nawiewanego, co powoduje spadek zapotrzebowania na dogrzewanie domu. To z kolei oznacza dla właściciela niższe koszty ogrzewania. Tak pokrótce wygląda działanie systemu wentylacji wymuszonej i rekuperacji.

O czym trzeba pamiętać wybierając wentylację mechaniczną?

wentylacja z rekuperacją w domuWentylacja mechaniczna nie działa samoczynnie, tak jak wentylacja grawitacyjna. Obieg powietrza wymuszany jest przez prace wentylatora, a te działa będąc zasilanym energią elektryczną. Dlatego pamiętać, trzeba, że działanie mechanicznej wentylacji jest uzależnione od ciągłej dostawy prądu. Praca wentylatora generuje określony poziom hałasu. Przed instalacją warto dowiedzieć się jaki poziom hałasu generuje dany model. Dobrze będzie także sprawdzić przed zakupem, czy hałas jest na akceptowalnym poziomie. Rekuperator z wentylatorem zwykle umieszczany jest w mało używanej części domu jak strych, poddasze, kotłownia itp. Chodzi bowiem o jak największe oddalenie wentylatora od pomieszczeń sypialnianych, tak aby domownicy nie odczuwali dyskomfortu wynikającego z ciągłej pracy wentylatora.

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać to systematyczna wymiana filtra. Nie ma jednej, prostej zasady, która określałaby częstotliwość jego wymiany. Wszystko zależeć będzie od stanu powietrza w pobliżu domu. Zimą podczas sezonu grzewczego wymiana może okazać się konieczna co 1-2 miesiące. W cieplejszym okresie roku, kiedy powietrze jest znacznie lepszej jakości wymianę można przeprowadzać co 3-4 miesiące. Warto kontrolować optycznie stan filtra. Widoczne zabrudzenia na filtrze są oznaką konieczności wymiany. Aby zaoszczędzić na filtrach można zaopatrzyć się w zamienniki, które są zdecydowanie tańsze od filtrów oryginalnych, dostarczanych przez producenta rekuperatora.

Niezmiernie istotny jest zastosowany mechanizm w wentylatorach ten powinien być bezawaryjny i służyć na dobrych kilka lat. W tym przypadku lepiej wybrać sprawdzony wentylator wiodącej firmy.

 

 

 

wentylator osiowy ebm z wymiennikiem ciepła dostępny na: www.wentylatory-online.pl

 

 

 

 

Ebm papst jest jedna z bardziej uznawanych firm nie tylko w Polsce ale i na świecie. Firma ta dostarcza innowacyjne systemy wentylacji mechanicznej które sprawdzają się w każdych warunkach.

 

Możesz również polubić…