Ogród zimowy
Dom,Ogród

W którym miejscu w domu założyć ogród zimowy?

Ogrody zimowe stają się coraz bardziej popularne. Zamiennie nazywane są całorocznymi oranżeriami. Mogą służyć nie tylko do hodowli roślin, ale także stanowić miejsce relaksu.

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to nic innego jak szklana konstrukcja, która oparta jest na aluminiowych elementach. W ogrodzie zimowym, możemy hodować rośliny cały rok. Wyróżnia się dwa typy ogrodów: zimny i ciepły. Zimne ogrody zimowe charakteryzują się niską temperaturą i głównie z tego powodu są mniej popularne. Ogrody ciepłe, mogą służyć jako miejsce odpoczynku, czy do spędzania czasu z rodziną, nawet podczas zimnych miesięcy.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Wbrew pozorom, miejsce powstania zimowego ogrodu jest bardzo ważne. Zaplanowanie lokalizacji ogrodu względem stron świata, będzie miało wpływ na nasłonecznienie tego miejsca. Warto wziąć pod uwagę wymagania roślin, które chcemy w nim umieścić.

Jeżeli zależy nam na mocnym nasłonecznieniu, warto zaprojektować ogród po stronie południowej. Dzięki temu rozwiązaniu, pomieszczenie nie będzie wymagało dogrzewania i będzie można w nim hodować rośliny egzotyczne. Ważnym aspektem jest wówczas system odpowiedniej wentylacji, co wiąże się z większymi wydatkami na utrzymanie takiego ogrodu. Takie pomieszczenie łatwo się nagrzewa i kumuluje ciepło, ocieplając tym samym sąsiednie pomieszczenia, co wpływa na zmniejszenie wydatków na energię cieplną.

Złym wyborem będzie umieszczenie ogrodu od strony północnej. Spodziewać się możemy dużego chłodu i niedoboru światła. Dodatkowo, musimy liczyć się z silnymi powiewami zimnego wiatru. Istnieje niewiele gatunków roślin, które dobrze rozwijają się w takich warunkach. Dodatkową wadą stanowi konieczność intensywnego ogrzewania takiego pomieszczenia.

Optymalnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie ogrodu od strony wschodniej lub zachodniej. Takie ogrody dobrze funkcjonują przez cały rok. Zyskujemy umiarkowaną liczbę promieni słonecznych, dzięki czemu ogród będzie stanowił odpowiednie miejsce do odpoczynku. Z reguły, nawet w lato nie ulega przegrzaniu dlatego nie ma konieczności jego zacieniania.

Ogród od strony zachodniej sprawia, że rankiem nie będziemy zaskoczeni silnymi promieniami słonecznymi, natomiast po południu może być konieczna osłona przez promieniowaniem i odpowiednia wentylacja. Jest to jednak optymalny wybór z uwagi na brak nadmiernego nasłonecznienia i zbytniego zacienienia jak ma to miejsce w przypadku strony południowej czy północnej.

Jak widać, dobór odpowiedniego miejsca na ogród zimowy jest niezwykle istotne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i tego czego oczekujemy od takiego miejsca. Wymarzony ogród możesz stworzyć przy pomocy http://ogrodyzimowe-expert.pl/ , gdzie doświadczeni specjaliści doradzą Ci i stworzą projekt ogrody zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *