Historia nazwy gramofon jest bezpośrednio związana ze zmianą, jaką przeszła od swojego poprzednika zwanego fonografem.
Gramofon, jako nazwa najbardziej zaawansowanego odtwarzacza muzycznego, rejestratora dźwięku i urządzenia odtwarzającego z 1887 roku, został wymyślony i opatentowany przez jego wynalazcę w nawiązaniu do urządzenia dźwiękowego, które odtwarza na płaskich płytach w odtwarzaczach płyt, biegnąc przez rowek na peryferia. zamiast konwencjonalnego gramofonu cylindrycznego, który został wynaleziony przez Thomasa Edisona, a później był znany jako fonograf Aleksandra Grahama Bella.
Wynalezienie gramofonu
Jest wiele zamieszania co do tego, kto wynalazł gramofon, ponieważ fonograf, fonautograf i gramofon są teraz używane zamiennie na oznaczenie tego samego. Ale jeśli chodzi o oś czasu branży muzycznej, zasługa pomyślnego ukucia terminu gramofon i opatentowania go jako jednego z najczęściej używanych i uznanych urządzeń muzycznych przypada Emile Berliner, niemieckiemu imigrantowi, który osiadł w Waszyngtonie (Stany Zjednoczone) w 1884.
Jest uznawany za innowację polegającą na zmianie sposobu, w jaki urządzenia nagrywające i odtwarzające działają od cylindrycznych folii cynowych do płaskich płyt. Archiwa piszą, że Berliner przypisuje tę innowację Thomasowi Edisonowi, Alexandrowi Grahamowi Bellowi i najnowszemu rozwojowi fonautografu Leona Scotta.
Wpływ gramofonu na popkulturę
Oczywiście najbardziej rewolucjonizującym wpływem gramofonu na życie ludzi byłby niesłabnący dostęp do muzyki niezależnie od gatunku, zawsze i wszędzie. Muzyka jest ważnym aspektem kultury i konsumpcjonizmu, a wraz z pojawieniem się gramofonu, dźwięki dodane do tekstów i dodanie tekstów stworzyło boom przemysłu muzycznego i innych zawodów, takich jak inżynieria dźwięku, bycie artystą muzycznym i tym podobne. W momencie powstania gramofonu istniało tylko kilka znaczących gatunków, a jednym z nich był jazz. W związku z tym historia muzyki amerykańskiej uważa wynalezienie gramofonu za nieodłączny element rozwoju jazzu.
Znajdź swoją płytę winylową w sklepie online
Muzyka analogowa cieszy się sporą popularnością pomimo rosnącego zainteresowania i niemal monopolu muzycznego przez platformy streamingowe. Płyty winylowe (czarne płyty) zaczynają coraz częściej interesować także młodzież. Dzieje się tak ze względu na dostosowanie się wytwórni muzycznych do potrzeb konsumenckich. Nowi artyści wydają swoje albumy, minialbumy i epki także w wersjach winylowych. W sklepie online CD DVD VINYL znajdziesz artystów każdego gatunku, również tych, którzy specjalizują się w bardziej nowoczesnych brzmieniach muzycznych.