Instalacje w domu

Czysty dom – czyste powietrze

Coraz więcej wagi przykładamy do dbania o własne zdrowie – coraz częściej uprawiamy sporty, biegamy, pływamy, chodzimy na siłownię. Dla zdrowia jesteśmy w stanie poświęcać coraz więcej pieniędzy i czasu. Trend ten utrzymuje się i nasila od ponad dekady. Dbamy o swoje ciało, jednak czy jesteśmy świadomi niewidzialnych zagrożeń jakich w miastach nie jesteśmy z stanie uniknąć?

Pyły zawieszone w miastach

Życie w mieście oznacza zawsze narażenie na tłok oraz duży poziom zanieczyszczeń. Nie jesteśmy z stanie mieszkając w mieście uniknąć specyfiki powietrza jakie utrzymuje się nad miastami. Coraz częściej słyszymy o Smogu, pojawiają się protesty, jednak bez powietrza nie jesteśmy w stanie żyć, a proces zmiany nawyków miejskich i samo usuwanie źródeł emisji spalin jest bardzo czasochłonne. W tym świetle nie bez powodu wyniki badań onkologicznych wskazują, że rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów – również u ludzi nienarażonych genetycznie, niepalących, prowadzących zdrowy tryb życia. Winne są zanieczyszczenia powietrza – uniknąć można ich jedynie uciekając z miast, co jest niezwykle kłopotliwe (same przedmieścia poziomem tłoku i zanieczyszczeń już dorównują do śródmieść).

W obecnych czasach większość populacji spędza blisko 90% czasu w pomieszczeniu zamkniętym – praca, dom, szpital, mało kto jednak zdaje sobie sprawę, iż oddychanie powietrzem z zamkniętej przestrzeni może nieść ze sobą szereg groźnych dla zdrowia konsekwencji. Agencja Ochrony Środowiska EPA – donosi, iż powietrze z wewnątrz pomieszczeń jest od 2 do 10 razy bardziej zanieczyszczone , w porównaniu do powietrza z zewnątrz.- Novamed.pl

Wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Poza domem trudno jest uniknąć miejskiego powietrza zanieczyszczonego pyłami i spalinami. Czy istnieją jednak rozwiązania, które pomogą zniwelować zagrożenie w domach i mieszkaniach?

Oczyścić powietrze – ale jak?

struktura filtra powietrzaDo domów i mieszkań dostaje się takie samo powietrze jak na zewnątrz. Nie mamy wpływu na szczelność pomieszczeń, okien, a i sama wymagana do życia w budynku wentylacja wprowadza zanieczyszczone powietrze. Odpowiedzią rynku AGD na problem zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniach są urządzenia do oczyszczania powietrza.

Różne modele dostępne w sklepach wykorzystują inne technologie oczyszczania powietrza, filtry oraz sposoby sterowania. Jednym z domowych sposobów na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń (w tym kurzy) jest odpowiednie nawilżanie powietrza – wilgoć w powietrzu przez działanie elektrostatyczne wychwytuje drobiny pyłów oraz kurzy jak też bakterie i drobnoustroje – sam ciężar wilgoci powoduje jej osiadanie na powierzchniach podłogi i mebli. Wystarczy je zebrać. Problem pojawia się, gdy uzmysłowimy sobie, że jest to syzyfowa praca. Wciąż pracujący nawilżacz – osiadanie zanieczyszczeń – sprzątanie – uruchamianie nawilżacza- i tak dalej.
Wśród urządzeń zajmujących się automatycznym (samodzielnym) oczyszczaniem powietrza można znaleźć produkty 3 kategorii:

Oczyszczacze oparte o filtr – najczęściej dostępne są oczyszczacze wykorzystujące filtry węglowe, HEPA, Elektrostatyczne.  (Przykład: Link )
Oczyszczacze z filtrem chemicznym – powoli wprowadzane na rynek oczyszczacze powietrza wykorzystują filtrację fotokrystaliczną (reakcje chemiczne pod wpływem światła niszczą zanieczyszczenia i neutralizują drobnoustroje z powietrza), Biofiltry – wymienne filtry nasączone substancją bakteriobójczą. (Przykład: Link )
Oczyszczacze wodne – wykorzystujące np. technologię zimnego parowania wody wprowadzają wilgoć do pomieszczenia, jednocześnie wyłapują drobinki wody (wilgoci) zanieczyszczonej pyłami zawieszonymi i innymi elementami do usunięcia. Praca urządzenia łączy funkcję oczyszczacza i nawilżacza (Przykład: Link )

domowy nawilżacz powietrza
Jaki oczyszczacz wybrać?

oczyszczacz nawilżacz venta 2w1Jednym z podstawowych zadań oczyszczacza będzie jego długotrwała praca. Przy wyborze oczyszczacza powietrza warto również zwrócić uwagę na wydajność pracy urządzenia, oraz zastosowane filtry czy techniki pracy – wiązać się to będzie z kosztami eksploatacji urządzenia – należy zapoznać się z cenami wymiennych filtrów oraz ich ceną, bowiem może okazać się, że niska cena zakupu urządzenia to początek przygody z wydawaniem pieniędzy na oczyszczacz powietrza. Na rynku istnieją też rozwiązania 2 w 1 a nawet 3 w 1 – poza oczyszczaniem powietrza, nawilżają je i jonizują.
Parametry na jakie powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze urządzenia to:

  • Koszty eksploatacji oczyszczacza
  • Pobór mocy
  • Sterowanie (np. przez programator umożliwiający automatyczną pracę)
  • Głośność oczyszczacza
  • Skuteczność usuwania pyłów zawieszonych
  • Wydajność pracy (m3/h)

Więcej informacji:

http://www.agdmaniak.pl/36688/jaki-oczyszczacz-powietrza-kupic/

https://novamed.pl/blog/syndrom-chorego-budynku-sbs-oczyszczacze

https://brudnykrakow.wordpress.com/2013/10/24/co-daje-oczyszczacz-powietrza-w-mieszkaniu/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *