Gięcie blach - dachu
Dom,Porady

Proces gięcia blach w pigułce

Gięcie blach to podstawowa technologia wykorzystywana podczas plastycznej obróbki metali. W zależności od elementów jakie poddaje się obróbce oraz zastosowaniu proces gięcia może się nieco różnić. Warto zauważyć, że gięcie blach oddziałuje nie tylko na samą blachę, ale też na jej właściwości. Zatem jak najczęściej przebiega proces gięcia blach i gdzie warto go wykonać? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Podstawowe elementy gięcia blach

W związku z tym, że gięcie blach ma obszerne zastosowanie, za każdym razem może być potrzebne inne urządzenie oraz metoda gięcia. Dlatego może się ono odbywać za pomocą maszyn przeciągających, walców a nawet prasy krawędziowej. Kiedy stosuje się jaką maszynę? Z walców korzysta się kiedy chce się uzyskać rury ze szwem lub profile. Z kolei przeciąganie stosuje się kiedy potrzebne są kształtowniki, rury albo paski blachy. Warto zauważyć, że gięcie prasą krawędziową umożliwia zgiąć nawet bardzo długie blachy – w zależności od siły nacisku. Niemniej jednak w większości przypadków gięcie blach odbywa się za pomocą prasy krawędziowej. Tym bardziej, że charakteryzuje się ona doskonałą precyzja oraz powtarzalnością zachowania kąta. Wszystko to jest możliwe dzięki technologii CNC i laserowemu pomiarowi kąta.

Proces gięcia blach

Pierwszy etap gięcia blach to gięcie sprężyste, w którym kształt metalu zostaje zmieniony w niewielkim i odwracalnym stopniu. W kolejnym etapie dochodzi do trwałej zmiany kształtu materiału, który w ostatecznej fazie nazywanej wtłaczaniem osiąga konkretną formę. Dzięki temu można otrzymać zupełnie nowy element o różnych właściwościach. Warto zauważyć, że zanim dokona się tego procesu należy dokładnie wymierzyć parametry każdego giętego materiału. Do gięcia blach ważny jest także rodzaj kąta, grubość oraz kąt gięcia blachy. Dlatego ważne jest, aby ten proces ten był przeprowadzany przez profesjonalistów. Na szczególną uwagę zasługuje producent parapetów Luxstal, poniewaz oprocz bogatej oferty parapetów z najwyższej jakości materiałów oferuje także gięcie blach ocynkowane, z aluminium, czy też nierdzewki. Firma ta pracuje na szwedzkiej zaginarce CNC JORNS, dzięki czemu obróbka jest bardzo dokładna. Dodatkowo firma posiada także maszyny do gięcia elementów po łuku – zgodnie z rysunkiem klienta. Wszystkie zlecenia wykonywane są zgodnie w wymaganiami klientów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na stronę internetową producenta Luxstal: https://luxstal.pl/oferta/parapety-aluminiowe-ral-typu-plytka-aluminiowa-giecie-blach/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *