wentylacja w domu
Instalacje w domu

Instalacje rekuperacji w nowoczesnych domach

Pojawia się pewna tendencja. Obserwując budujące się domy, jeszcze 10 lat temu, większość z nich posiadała zbliżone do siebie technologicznie systemy wykorzystywane w budowie. Chodzi tutaj o sposób ogrzewania, instalacje wentylacji, systemy inteligentne, systemy sterowania, zabezpieczenia itp. Obserwując budowy dzisiejszych domów, także widać, jak na dłoni, że wykorzystuje się jeszcze nowsze i bardziej skuteczne urządzenia i instalacje, wśród których możemy wymienić:

  • ekologiczne oczyszczalnie przydomowe,
  • pompy ciepła,
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
  • systemy solarne,
  • centralne odkurzanie,
  • inteligentne systemy sterowania.

Wybór właściwego sposobu ogrzewania, czy wentylacji zazwyczaj poparty jest efektami już istniejących systemów. Musi być skuteczny, musi się zwracać finansowo w sensownym terminie i wykorzystywać technologie przystające do dzisiejszych czasów. Dokładnie to można zauważyć jeśli chodzi o nowe budownictwo i instalowanie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System ten wybierany jest dlatego, że cechuje się wysoka kultura pracy, przynosi oszczędności w postaci mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie i tworzy bardzo dobre warunki mieszkaniowe skutecznie wymieniając powietrze w domu na świeże. Okazuje się, że już w większości nowych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych stosowane jest wentylacja mechaniczna wykorzystująca wymienniki ciepła. Skuteczność wymiennika jest tym wyższa, im lepszej jakości wymiennik pojawia się w systemie wentylacji.

kanały wentylacyjne

Z czym wiąże się wybór wentylacji mechanicznej z rekuperacją?

Jeżeli do tej pory nie posiadaliśmy w domu czy mieszkaniu wentylacji mechanicznej i rekuperacji, musimy poznać sposób funkcjonowania systemu i mieć świadomość pewnych kwestii. Ponieważ nie jest to system, który działa w sposób tak bezobsługowy, jak np. wentylacja grawitacyjna. Oto kwestie, na które musisz zwrócić uwagę inwestując w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła:

  1. Pobór energii elektrycznej – Działanie wentylatora, który wymusza obieg powietrza w kanałach uzależnione jest od dostawy energii elektrycznej. Nie są to duże ilości, jednak musimy mieć świadomość, że wentylator będzie działał cały czas i korzystał z prądu. Będzie zatem kolejnym urządzeniem, który wpłynie na rachunki za prąd.
  2. Wentylator generuje hałas – oczywiście nie mówimy tutaj o hałasie nieznośnym, czy przeszkadzającym domownikom. Generuje dźwięk, który nie musi być słyszalny dla mieszkańców, jeśli umieszczony jest w odpowiednim miejscu. Warto zainteresować się tym tematem i sprawdzić jak duże natężenie dźwięku dany model wentylatora generuje.
  3. Przeglądy, wymiany filtrów – okresowo należy wykonywać przeglądy systemu wentylacji, wymieniać filtry, które dbają o czystość powietrza w domu. Najlepiej przeglądy zlecić firmie, która się w tym specjalizuje, która montowała dany system.
  4. Rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych – do każdego pomieszczenia w domu muszą zostać doprowadzone kanały wentylacyjne. Dobrze jest zatem decyzję o montażu wentylacji mechanicznej podjąć na etapie projektowania domu.

wentylacja w domu

Jeżeli na wszystko będziemy przygotowani, możemy na długie lata cieszyć się skutecznością działania wentylacji mechanicznej. Dom wyposażony w ten rodzaj wentylacji będzie zdrowszy, będzie posiadał czyste, ciepłe i świeże powietrza, będzie oszczędzał na ogrzewaniu, będzie ekologiczny i nowoczesny. Jakość warunków bytowych będzie nieporównywalna z tą występującą w mieszkaniach w blokach gdzie znajdują się słabo działające wentylacje grawitacyjne.

Jeśli interesuje cię tematyka wentylacji mechanicznej i rekuperacji, odwiedź stronę dystrybutora systemów wentylacyjnych. Na stronie Wentylatory-online.pl znajdziesz specjalistyczne wentylatory ec marki ebm papst.

Możesz również polubić…